1350
Відчуваєте аромат лаванди, а смак оливок та прованських трав? Закрийте очі й уявіть, як ви крутите педалі пагорбами, виноградниками та нескінченними лавандовими полями. Зазирніть у закутки шато маркіза де Сада, пориньте у спокій середньовічних селищ, відчуйте себе героєм фільму “Рік в Провансі” попиваючи розе не заході сонця. Мрієте про таке? Тоді рушаймо!
Фішки туру
- лавандові поля в пік цветіння
- середньовічний Авіньйон
- найкраще збережений амфітеатр епохи Августа
- старовинні селища, прованські сельськи ринки, брукована романтика
- Русільйон - французське "Колорадо"
- шато маркіда де Сада
- давноримські мости
- дегустації вин
- сімейні ресторани, пізнання місцевої кухні
-
Гастротур
-
Сімейний
-
Електровелосипеди
-
Тусовка
-
Gravel-friendly
У вартість включається:
- проживання в готелях та віллах
- сніданки
- транспортування багажу
- супровід гідом
У вартість НЕ включається:
- обіди та вечері
- прокат звичайного або електровелосипеду
Дати
Гіди: Наталія Тулюлюк,
Ви можете замовити індивідуальне проведення цього велотуру для вашої компанії у зручні дати. Просто зв’яжіться з нами
Опис
Зустрічаємося в Авіньйоні.
Місто, де 800-річні стіни захищають скарби минулого, а бруковані вулички ведуть до відкриттів за кожним кутом – музеї, готичні церкви, стильні бутики та затишні кафе. Серцем Авіньйона є винятковий палац, занесений до списку ЮНЕСКО, який у XIV столітті був резиденцією римських пап. Тепер усі його зали відкриті для відвідувачів: прогуляйтеся величними коридорами, відчуваючи подих середньовіччя, під звуки автентичної музики, що лунає з аудіогіда. І, звісно, не можна оминути міст Сен-Бенезе XII століття – символ романтики й історії.
Вечір завершимо у затишному ресторанчику, де будемо смакувати страви Провансу та знайомитися ближче, розділяючи враження цього чарівного дня.
Наполегливо радимо прилетіти на день раніше! Якщо ваш рейс прибуде після обіду, ви можете пропустити можливість відвідати Папський палац та зануритися у захопливі історії авіньйонського полону пап. Крім того, зовсім поруч з Авіньйоном розташовані дві чудово збережені пам’ятки Стародавнього Риму: Арена в Німі та величний акведук Пон-дю-Гар, занесений до списку ЮНЕСКО. Арена в Німі поступається масштабами лише римському Колізею, але її стан значно кращий. Мало того, вона й досі є місцем проведення кориди. Так, саме так – у Франції є корида!
Повітря сьогодні буквально сповнене ароматом вина.
Ми проїдемо ґрунтовими доріжками через виноградні пагорби, повз виноробні, які зберігають столітні традиції, і дістанемось до літньої резиденції римських пап та винної перлини Провансу – Шатоньоф-дю-Пап. Оминути цей регіон без дегустації – справжній злочин для любителя вина. Але спершу заглянемо в Музей вина, де дізнаємося про сучасні та стародавні секрети виноробства і побачимо пляшки, присвячені містралю.
Вечір проведемо в містечку Оранж, що може похвалитися нескромними античними пам’ятками – найкраще збереженим у світі амфітеатром і тріумфальною аркою часів імператора Августа.
За легендою деспотичний грецький цар випадково спробував забродивший виноградний сік і, на подив усіх, став веселішим та доброзичливішим. Так і народилося перше у світі вино – рожеве..
Французи ласкаво називають рожеве вино “трояндою”. Хоча його виробляють і в Португалії, Італії, Іспанії, Чилі та Аргентині, справжньою “батьківщиною” і незмінним лідером залишається Франція. Французи обожнюють розе за його легкість та невимушеність – воно не вимагає складних ритуалів під час розпиття. У Провансі вам просто подадуть пляшку рожевого вина в охолодженому контейнері, покритому льодом. До того ж, немає чітких правил щодо страви, з якою його варто поєднувати: рожеве чудово смакує з делікатесами, рибою, м’ясом, сирами та фруктами.
Розе асоціюється не лише з напоєм, а й з подією – це обід із подругами, вечеря у тісному колі, моменти, розділені з близькими людьми. Це насолода від спілкування, прості радості й особливі миті життя.
За Оранжем починаються справжні прованські пасторалі, які ми собі уявляємо по картинах та фільмах. Вкриті виноградниками рівнини на фоні величних гірських шпилів, на пагорбах – затишні стародавні селища. Сегурєт створений для гарних фотографій з його грубими кам’яними стінами та брукованими вуличками. Вейзон-ля-Ромейн славиться однією з найдавніших церков Франції VIII століття, римським мостом і руїнами античних віл. А Крестет, справжній притулок художників і скульпторів, ховає в собі замок XII століття.
Частиною культурного досвіду стане відвідування традиційного сільського ринку. Зануримось в лабіринти прилавків з неймовірними сирами, свіжими овочами, оливками, запашним хлібом, грудам ковбас. Все це можна пробувати і неодмінно треба трохи побазікати з продавцем під час вибору.
Територія Провансу доволі велика, тому кулінарні традиції відрізняються навіть всередині регіону.
На узбережжі кухня здебільшого складається з риби та морепродуктів. Чим далі від берега, тим більше додається овочів, сирів та птиці, а в альпійських передгір’ях страви стають по-сільському насиченими та поживними.
Італійський вплив на прованську кухню теж незаперечний — до ХІХ століття околиці Ніцци були частиною Італії, і тому в стравах часто можна відчути «відлуння» Італії: піца з карамелізованою цибулею, оливками та анчоусами, різноманітні пасти, равіолі та щедре використання моцарелли.
У Провансі обожнюють усе, що дарує земля: оливки, оливкову олію, часник і трави, які насичують страви своїм ароматом. А серед найвідоміших місцевих делікатесів — незрівнянний рататуй, доб (яловичина, тушкована в червоному вині), класичний салат нісуаз, тапенад (запаморочлива закуска з подрібнених оливок, анчоусів та каперсів) та соус айолі — оливковий майонез з часником, який дарує кожній страві неповторний характер.
Продовжуємо катити прованською глибинкою з величними передгір’ями Альп на горизонті. Вершина Монт-Вінту, що домінує над долинами, відома серед любителів Тур де Франс як місце найбільшого “страждання” спортсменів-велосипедистів.
Наш шлях лежить у Фонтейн-де-Ваклюз. Спочатку відвідаємо найглибше печерне джерело у світі, яке одночасно є джерелом річки Соргес. Це місце, яке ще в часи греків, римлян та галів вважалося сакральним. Сюди неодноразово приїжджав Петрарка, щоб слухати “голоси води”. Команда Жака-Іва Кюсто досліджувала це джерело і на глибині понад 300 м виявила прохід у галереї, що простягаються на понад 60 км.
Зелені водорослі, що ростуть у річці Соргес, забарвлюють її у нереально яскравий бірюзовий колір, що викликає бажання зануритись. Тому після обіду всі охочі зможуть сплавитися вниз по річці на каяках і насолодитися цією природною красою.
Час дізнатися про лаванду, яка прикрашає найбільше фоточек з Провансу. Тому день розпочнемо з музею, де дізнаємось як добувають чисту лавандову есенцію і навчимось розпізнавати справжню лаванду від більш «дешевого» лавандіну. Ці знання, як аромат лаванди, залишаться з нами надовго.
Далі ми проїдемось долиною річки Калавон, де в повітрі відчувається магія містралю — холодного вітру, що врівноважує спекотне липневе повітря і приносить свіжість. Перетнемо річку по давньоримському мосту III ст. і потрапимо в справжнє французьке «Колорадо» — Русільйон.
Русільйон — це місце, яке здається зійшло з картин художників. Помаранчеві будинки, вкриті червоною охрою, які зливаються зі скелями всіх відтінків жовтого і червоного. З давніх часів Русільйон славиться видобутком охри, що надає містечку цього яскравого вигляду. Сьогодні це не лише колоритне місце, а й культурний центр, де працює багато художників.
Вечір зустрінемо в Апті – серці регіону лікарських трав і прянощів, місті, з якого почалися традиції зібрання та використання ароматних трав, що згодом стали невід’ємною частиною місцевої кухні.
Відчуваєте як думки сповільнилися і рухи стали більш плавні? Саме так діє Прованс! Сьогодні додамо ще яскравості та чуттєвості, адже день майже тотально буде лавандовим.
Є одне місце, яке, без сумніву, зможе розбурхати вашу уяву — замок маркіза де Сада в селі Лакосте. Це місце ніби переносить нас у часи його скандальної історії. Замок був викуплений і відновлений відомим кутюр’є П’єром Карденом. Енергетика та історія цього замку з першого погляду захопить вас у свій полон.
Сьогоднішній маршрут виглядає як намисто з середньовічних селищ з багатою історичною архітектурою нанизаних на стрічку з лаванди. Ця подорож у часі дарує неповторне відчуття себе героєм книги “Рік в Провансі” або ж фільму “Кращий рік”.
Ранок зустрінемо у витонченому Люмаріні з його замком епохи Відродження, готичними церквами та настроєм абсолютного спокою.
Безкраї виноградники чергуються з лавандовими полями, на пагорбах розкидані старовинні шато, вздовж доріг ростуть кущі тім’яну та розмарину – сьогоднішній шлях проведе нас через концентрований Прованс, щоб ми закарбували найкращі картинки в своїй пам’яті.
Закінчимо в Екс-ен-Провансі – місті художників та поетів, культурних фестивалів та гастрономічних відкриттів. Завершальна вечеря в одному з затишних ресторанчиків. Вибір страв вас точно не розчарує: від ароматних тапенад до супу буйябез, від смаженого кролика до панакоти з лаванди – це буде справжнє гастросвято.
Якщо ви маєте час догуляти в Екс-ен-Провансі, то це місце подарує вам багато красивих моментів.
Місто “тисячі фонтанів”, гостями якого часто бували Еміль Золя та Ернест Хемінгуей. Якщо ви хочете побачити першотвори Пікассо, Ренуара, Ван Гога, Рубенса, Рембранта, Моне, Сезанна і Гогена варто заглянути в чудовий художній музей Гране. Щоб побачити прикрашену полотнами Рубенса та Ван Ло церкву Мадлен, перший готичний собор Провансу та ратушу варто заглибитися у мережу колоритних провулків та вузьких вуличок старого міста. А щоб повернутись у Прованс не забудьте кинути монетку у фонтан “Ротонда”.
Чому Веловуйки?
ДізнатисьМаю питання
Фото з минулих подорожей
Дякуємо!
Дякуємо за ваш запит. Ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Хочу повторити
Ви можете проголосувати за повторне проведення туру. Зазначте ваші контактні дані, щоб ми зв'язалися з вами, коли він з'явиться у календарі
Ви вже проголосували!
Ви вже проголосували за повторне проведення цього туру. Ми звʼяжемось з Вами, коли він зʼявиться у Календарі